Każda cegła jest inna i niepowtarzalna. Na tym polega jej piękno i wyjątkowość. Cegła niejedno ma imię, a na jej wygląd wpływa kilka czynników. Poznaj główne 3 z nich.
Naturalna ponad 100-letnia cegła rozbiórkowa była wykonywana przez lokalne cegielnie, często również przez pomniejszych rzemieślników lub naszych dziadków... Piękne jest to, że na starej cegle, która była wypalana ręcznie znajdziemy bardzo często odciski palców. Są to odciski palców historii.
1. Na kolor cegły ma wpływ glina, jej skład chemiczny, która w różnych rejonach Polski może mieć zróżnicowaną kolorystykę. Tak więc otrzymujemy zróżnicowanie cegieł - Lico Pomorskie, Lico Wielkopolskie, Lico Kaszubskie, Lico Mazurskie, Lico Podkarpackie, Lico Śląskie... Każda z tych cegieł ma swoje charakterystyczne cechy. Przede wszystkim jasna cegła pochodzi z okolic Pomorza - jest delikatna w kolorystyce, co nie znaczy, że jest bardziej krucha. Cegła nie jest jedynie czerwona, może być w odcieniach pomarańczy, brązu, różu, piasku...
2. Bardzo duże znaczenie ma sposób i czas wypalania cegieł. Przede wszystkim wpływ ma temaperatura wypalania - wyższa temperatura może powodować ciemniejszy kolor cegły. Również ciemnoczerwone cegły są wypalane w wyższej temperaturze, ale w którszym czasie. Cegiełki wychodzą jaśninejsze, gdy są wypalane długotrwale w niskiej temperaturze.
3. Na strukturę i kolor cegły ma również wpływ ekspozycja na czynniki atmosferyczne i procesy starzenia. Cegła może zciemnieć, gdy jest narażona na deszcz, wiatr i promieniowanie słoneczne.
Cegła niejedno ma imię, a jej ostateczny kolor jest efektem kombinacji tych 3 czynników i może być różny w zależności od twórcy i regionu, w którym są wytwarzane. Tak więc płytki Retro to lico z cegły, ale ich kolorystyka i faktura jest zależna od cegły, z której jest wycięta. Mogą być płytki Retro w krwistym kolorze, bordowym, pomarańczowym, piaskowym, łosiosiowym... Znajdź kolor swoich wymarzonych płytek ze starej cegły!