OUTLET płytki Rustykalne Loft 65zł/m2 (przy zakupie całej palety 22,4m2) Sprawdź

Oficjalny Sklep Ceglany Renesans

dostawa Wysyłka 24 h

darmowa wycena Darmowa wycena

Płytki ceglane na elewacje? Jakie wybrać?

Płytki ceglane na elewacje, a także dekoracje wewnątrz mieszkania nadają posiadłości wyjątkowego, rustykalnego charakteru, kojarzonego z ciepłem, tradycją i przytulnością. Nie oznacza to jednak, że cegła na ścianę zarezerwowana jest wyłącznie dla domów w starym stylu. Wręcz przeciwnie, coraz częściej spotykamy ją w nowoczesnych wnętrzach industrialnych i loftowych, gdzie nie tylko zastępuje gładkie, lśniące kafelki ceramiczne, ale zdobi również całe połacie ścian, tworząc wyjątkowe tło dla domowej roślinności i dodatków.

Płytki z cegły — czy nadają się do stosowania na zewnątrz?
Materiał, jakim są płytki ceglane wykorzystuje się obecnie nie tylko do dekoracji wnętrz. Nowoczesne technologie produkcji pozwalają bowiem z powodzeniem kłaść je również na zewnętrzne elewacje domów. Płytka z cegły charakteryzuje się dużą wytrzymałością i nie ulega uszkodzeniu pod wpływem wilgoci czy innych czynników atmosferycznych. Dodatkowo jej gładka faktura pozwala na łatwe czyszczenie, a odpowiednia impregnacja gwarantuje utrzymanie estetycznego wyglądu, niezależnie od warunków pogodowych, z jakimi musi zmierzyć się fasada każdego domu.

Rustykalny dom — jak osiągnąć taki efekt?
Wbrew pozorom dom w stylu rustykalnym nie musi opierać swojego wykończenia wyłącznie na bazie naturalnego drewna, ponieważ równie dobrze sprawdzi się w tym celu stara cegła. Płytki ceglane mogą pokrywać zarówno całe fasady domów, jak i stanowić eleganckie obrzeże dla okien i drzwi, które pozwoli optycznie wydobyć je z bryły budynku. Warto przy tym pamiętać, że najlepszy, bardzo naturalny efekt da nam połączenie cegieł jasno- i ciemnobrązowych. Doskonale będą komponowały się z drewnianymi dodatkami, zwłaszcza w otoczeniu zielonej roślinności.

Z kolei wewnątrz mieszkania płytka z cegły znajdzie zastosowanie między innymi jako obudowa kominka, dekoracyjne wykończenie ściany lub wyspy czy lady kuchennej, tło dla wiszących dekoracji, a także jako podłoga, w miejscach, gdzie bardzo istotna jest możliwość łatwego utrzymania jej w czystości. Cegła na podłodze ma także dodatkowy atut – mianowicie bardzo efektownie akumuluje ciepło, dzięki czemu w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego.

Pamiętajmy jednakże, aby ozdobną fakturę płytek ceglanych łączyć z gładkimi, jednolitymi powierzchniami, co pozwoli na zachowanie aranżacyjnej harmonii. Piękne rezultaty daje przede wszystkim połączenie cegły z meblami i dodatkami na zasadzie kontrastu – ceglastą barwę zestawiajmy zatem z bielą, beżem, szarością i innymi jasnymi, pastelowymi kolorami. Całość warto przełamać intensywną zielenią roślinności, która również jest nieodłącznym elementem stylu rustykalnego.

Cegła na ścianie to bardzo modne wykończenie, które prezentuje się doskonale zarówno w eleganckich, nowoczesnych, jak i rustykalnych domach. Można bez obaw stosować ją nie tylko wewnątrz pomieszczeń, jako element dekoracyjny, ale również na zewnątrz, jako piękną, wytrzymałą i bardzo efektowną fasadę budynku.