Wyjątkowe promocje, Płytki Klasyczne 49,99zł/m2 przy zakupie chemii 😍 Sprawdź

Oficjalny Sklep Ceglany Renesans

dostawa Wysyłka 24 h

darmowa wycena Darmowa wycena

Montaż płytek ceglanych — pytania i odpowiedzi

Współcześnie istnieje wiele interesujących trendów dotyczących wystroju wnętrz. Jednym z najbardziej interesujących z nich jest obecnie ozdabianie ścian przy zastosowaniu płytek wykonanych ze starych cegieł. Jak poprawnie wykonać montaż płytek ceglanych?

Taki sposób artystycznej aranżacji pomieszczeń zapewnia ich oryginalny wygląd. Dodatkowo na rynku dostępne są płytki stworzone przy użyciu prawdziwych 100-letnich cegieł. Zastosowanie tego rodzaju materiału gwarantuje autentyczny i starodawny wygląd kompozycji. Montaż płytek ceglanych może jednak okazać się nieco trudnym zadaniem dla osób, które na co dzień nie specjalizują się w działalności wykończeniowej. Aby poznać tajniki poprawnego układania tego rodzaju materiałów, zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu.

Jak prawidłowo przygotować podłoże?

Jednym z najważniejszych aspektów decydujących o trwałości stworzonej mozaiki jest odpowiednie przygotowanie podłoża, do którego zostaną przyklejone płytki. W pierwszej kolejności należy przystąpić do usunięcia ze ściany wszelkich pozostałych ozdób, takich jak tapeta lub farba. Czasem może się także zdarzyć, że podłoże będzie wymagało dodatkowego zmatowienia. Dzieje się tak na przykład w przypadku pokrycia ściany farbą olejną. W takiej sytuacji przyczepność powierzchni zostanie zwiększona przy użyciu specjalistycznego, grubego papieru ściernego. Następnie należy przystąpić do wykonania gruntowania ściany. Najlepsze efekty w tym zakresie zapewniają profesjonalne płyny głęboko penetrujące powierzchnię i zwiększające jej przyczepność.

Jak atrakcyjnie zaplanować układ mozaiki?

Po wykonaniu gruntowania można przystąpić do zaprojektowania układu płytek ze 100-letniej cegły. Na samym początku warto ustalić ich szczegółowe wymiary. W niektórych przypadkach mogą się one różnić w zależności od pomiaru wybranych elementów, dlatego przydatne okaże się uśrednienie powierzchni całej partii. Kolejnym etapem planowania układu mozaiki jest dobór odpowiedniego rodzaju wiązania. Warto przy tym zwrócić uwagę, aby wyglądało ono stosunkowo naturalnie. Zdecydowanie najbardziej popularne jest obecnie tzw. wiązanie dzikie.

W jaki sposób przygotować zaprawę klejącą?

Przy wyborze odpowiedniego kleju do 100-letnich płytek należy zwrócić uwagę na jego trwałość i cechy charakterystyczne. Zaprawa powinna przede wszystkim nadawać się do zastosowania wewnątrz, ale także na zewnątrz pomieszczeń. Warto wybierać kleje, które wykazują właściwości odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Sposób przygotowania kleju wskazany jest przez jego producenta. Należy dokładnie stosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu, ponieważ zapewni to wysoką trwałość i wytrzymałość mozaiki. Ponadto warto pamiętać o tym, aby rozrobić tylko tyle kleju, ile będzie potrzebne do przytwierdzenia odpowiedniej ilości płytek.

Jak skutecznie i trwale przykleić płytki do podłoża?

Po wykonaniu powyższych czynności przygotowawczych można przystąpić do umieszczenia mozaiki na ścianie. Płytki ze 100-letniej cegły powinny być przyklejane od górnej części podłoża. To umożliwi sprawną realizację wcześniej opracowanego układu kompozycji. Warto pamiętać o tym, aby klej umieszczać nie tylko na ścianie, ale także na przytwierdzanym elemencie. Dzięki temu cała dekoracja będzie o wiele trwalsza i odporna na uszkodzenia mechaniczne. W celu równomiernego rozprowadzenia kleju należy ponadto dostatecznie przycisnąć płytkę do podłoża, jednocześnie delikatnie nią manewrując.

Na czym polega fugowanie mozaiki?

Po przyklejeniu płytek do ściany można przystąpić do ich fugowania. Najczęściej polecane są fugi wykonane z materiałów gruboziarnistych, które zapewniają naturalny wygląd całej kompozycji. Dodatkowo dostępne są one w różnych kolorach, dlatego ich dopasowanie do konkretnego rodzaju płytek jest wyjątkowo łatwe. Fugowanie należy zaczynać od wypełnienia szczelin poziomych. Dopiero potem przechodzi się do wtłaczania substancji do pionowych przerw.

Czynności wykończeniowe i impregnacja

Po zakończonym fugowaniu następuje etap ostatecznego dopracowania kompozycji. W pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić całą powierzchnię mozaiki. Do tej czynności warto wykorzystać szczotkę o niezbyt twardym włosiu bądź duży pędzel. Po tym etapie należy odczekać około dwa tygodnie. W tym czasie następuje ostateczne schnięcie kleju i fugi. Po upływie wymaganego okresu można przystąpić do impregnowania płytek. W tym celu warto wykorzystać specyfik najwyższej jakości, który skutecznie zabezpieczy powierzchnię mozaiki przed działaniem niepożądanych czynników atmosferycznych. Dodatkowo impregnat odpowiada za podkreślenie naturalnego wyglądu płytek.

 

Montaż płytek ze starej cegły

Wesołych Świąt!