OUTLET płytki Rustykalne Loft 65zł/m2 (przy zakupie całej palety 22,4m2) Sprawdź

Oficjalny Sklep Ceglany Renesans

dostawa Wysyłka 24 h

darmowa wycena Darmowa wycena

Co na ścianę w salonie, aby było oryginalnie?

Salon to szczególne miejsce w każdym domu i mieszkaniu. W tym pomieszczeniu z reguły przyjmujemy gości, dlatego chcemy, aby to miejsce było ładne i wpędzało w dobry nastrój. Poznaj listę pomysłów na wykończenie ściany w salonie.

Na wstępie chcemy dodać, że w poniższym zestawieniu prezentujemy zarówno pomysły na całościową aranżację salonowych ścian, jak również rozwiązania stanowiące uzupełnienie wyglądu ściany. 

Stylowa cegła: połączenie elegancji i rustykalnego stylu

Ostatnimi czasy coraz więcej osób zwraca się w kierunku stylowych cegieł na ścianę do salonu. Taki styl często jest wyrazem tęsknoty za klasycznymi wzorcami, jednak zachowanymi w duchu nowoczesności. Niektórzy decydują się na częściowe wykończenie ścian w salonie przy użyciu cegieł np. przestrzeni za telewizorem, inni zaś postanawiają wszystkie ściany w pomieszczeniu wykończyć przy użyciu tego materiału.

cegła na ścianę do salonu

Oba rozwiązania sprawiają, że przestrzeń reprezentacyjna, jaką jest salon, zaczyna wyglądać zjawiskowo. Oczywiście wiele zależy też od całościowej aranżacji pomieszczenia, ale sama obecność tego materiału ożywia wnętrze.

Tapeta z efektownym wzorem doda ducha ścianom

Dla sporej liczby osób tapeta na ścianach w salonie jest symbolem minionej epoki. Jest to zupełnie niesłuszne postrzeganie sytuacji, bowiem w sklepach dostępnych jest wiele schludnie wyglądających wzorów, które dobrze się sprawdzą na ścianie. Warto wiedzieć, że na rynku jest wiele firm, które oferują przygotowywanie spersonalizowanych wzorów tapet. Nie trzeba ograniczać się do tego, co oferuje nam gotowy katalog producenta. 

tapety na ścianie

Ściana salonu zdobiona ręcznie malowanymi talerzami 

Niezłym pomysłem na ścianę w salonie może okazać się przyozdobienie jej różnymi ręcznie malowanymi talerzami. W tym przypadku efekt dekoracji zależy w dużym stopniu od wyboru odpowiednich talerzy — takich, które pasują do ogólnej stylistyki salonu.

talerze na ścianie

Jeśli zastanawiasz się, skąd wziąć talerze, które będą estetycznym dopełnieniem aranżacji ścian salonu, jest wiele stron internetowych, które oferują tego typu rękodzieła. 

Po prostu telewizor

Zawieszenie telewizora na ścianie może wydawać się pójściem na łatwiznę, ale gdzież indziej mógłby on się pojawić, jak nie na ścianie salonu? Duży ekran odpowiednio wkomponowany w stylistykę pomieszczenia, może być dobrze wyglądającym wypełniaczem ściennej pustki. Takie rozwiązanie może wieczorami wręcz tworzyć magię kinowej sali. Jeżeli twoja ściana dodatkowo posiada płytki ceglane niepowtarzalny efekt gwarantowany.

płytki z cegły oraz telewizor

Ściany salonu stylizowane na mural

Mural to format artystyczny, który raczej kojarzy nam się z wykończeniem zewnętrznych, a nie salonowych ścian. Okazuje się, że sprawdza się on doskonale również w dużych pokojach — zarówno w domach, jak i mieszkaniach. 

Decydując się na mural jako wykończenie ścian salonu, trzeba zastanowić się, kto będzie w stanie wykonać efektowne malowidło, które ozdobi ściany. Najczęściej są to osoby, które mają wykształcenie artystyczne — warto wykonawcy poszukać na popularnych portalach z ogłoszeniami. 

Obrazy wypełniające ścianę salonu

Jednolicie pomalowana ściana przyozdobiona dużą ilością obrazów powinna robić wrażenie na gościach odwiedzających nasz dom, czy mieszkanie. Zaletą tego pomysłu jest jego elastyczność — obrazy zawsze można zmieniać. 

.

W tym miejscu wiele osób może zadać sobie pytanie, w jaki sposób ułożyć obrazy — czy powinny one wspólnie tworzyć określony kształt, czy może raczej wprowadzać efekt kontrolowanego braku harmonii? Nie ma tutaj jednej słusznej odpowiedzi. Przede wszystkim nasze ściany w salonie powinny nam się podobać.

Śnieżna biel na ścianie w salonie

Wiele osób uwielbia stylowy minimalizm — ci ludzie nie chcą ozdobników na ścianach. Taka aranżacja salonowej ściany też może wyglądać efektownie. Warto pamiętać, że białą ścianę można wkomponować w różne style aranżacji wnętrz. Trzeba więc zastanowić się, w jakiej stylistyce ma być utrzymana przestrzeń dużego pokoju. 

.

Niestety takie wykończenie ścian w pokoju gościnnym ma swoje ciemne strony. A właściwie można powiedzieć, że ma brudne strony. Wymaga sporej ostrożności w codziennym funkcjonowaniu. Wszak łatwo zabrudzić białą ścianę. Jeśli w domu są małe dzieci, może warto odpuścić takie rozwiązanie. 

Ogród w salonie

Ciekawym rozwiązaniem może być pokrycie salonowej ściany rozpościerającymi się po całej jej powierzchni roślinami. Jeśli chodzi o rozmieszczenie kwiatów można podejść do tego na kilka sposobów — można w pewnych odstępach umieścić rośliny doniczkowe na różnej wysokości, można zdecydować się stworzenie tzw. wertykalnego ogrodu w salonie. Ten ostatni wariant zakłada gęste pokrycie całej ściany przez pnącza. 

.

Decydując się na taki wystrój ściany do salonu, trzeba pamiętać, że to bardzo wymagające rozwiązanie — rośliny wymagają regularnej pielęgnacji. 

Mapa całego świata

Ten pomysł wbrew pozorom może dodać prawdziwego charakteru do wnętrza salonu. Oczywiście do takiej dekoracji można podejść na różne sposoby — można zdecydować się na powieszenie mapy na stylowym, starym papierze, ale można też zwyczajnie w świecie namalować taką mapę. Wybór rozwiązania zależy od zamysłu właściciela domu. 

.

Lustrzana ściana

W zależności od stylu wnętrza, dobrym wyborem może być pokrycie ściany lustrami. W przypadku tej stylizacji panuje spora elastyczność, jeśli chodzi o kształt, ilość i rozmieszczenie luster. Jeśli chcielibyśmy w takim stylu urządzić ściany salonu, a nie mamy pomysłu, jak do tego podejść, warto zwrócić się do osób zawodowo zajmujących się projektowaniem wnętrz.

.

Taki wystrój salonowych ścian będzie na pewno przykuwał oko każdego gościa. Choć trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dla niektórych osób lustrzana ściana może wywoływać uczucie irytacji. 

Biblioteczka rozwiązaniem na puste ściany salonu

Nic bardziej nie podkreśla oczytania i wykształcenia właściciela salonu, jak duża ilość książek wypełniających ściany. Takie podejście może rozwiązać problem aranżacji ściany, odpowiednio dużą biblioteczka zajmie jej całą przestrzeń.

Wskazówki przy wyborze stylizacji ścian do salonu

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, jak ma wyglądać przestrzeń w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu naszego domu, warto przemyśleć kilka spraw. Chodzi o m.in.

Dokonanie szczegółowych pomiarów pokoju

Dobrze jest znać dokładnie wymiary salonu — pozwoli to lepiej planować przestrzeń. Może się okazać, że ściana jest na tyle długa, że umieszczenie biblioteczki nie załatwi sprawy w pełni. Trzeba będzie jakoś dodatkowo zaaranżować wolną obszar ściany. 

Burza mózgów na temat pożądanego efektu

Nie ma sensu szukać pomysłu po omacku. Warto zastanowić się, jaka stylistyka jest nam najbliższa i jak byśmy chcieli urządzić ściany salonu, aby czuć się w nim komfortowo.

Symulacja przestrzeni salonu

Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzje, dobrym krokiem może być umieszczenie różnych przedmiotów w salonie, które chcemy, aby docelowo się w nim znalazły. A jeśli ich jeszcze nie mamy, można postawić dowolnie inne elementy, które odpowiadają rozmiarami przedmiotom docelowym. Da to nam wyobrażenie, czy nasz zamysł jest funkcjonalny. 

Przegląd oferty sklepów i producentów

Teraz przychodzi czas na podejmowanie decyzji. Ale tu też pośpiech nie jest wskazany. Warto przejrzeć ofertę kilku konkretnych producentów — da to nam pewność, że nie przepłacamy, a zakupione produkty są dobrej jakości. 

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik szczegółowo odpowiedział na pytanie, jak urządzić ściany w salonie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat ścian salonu, jak również montażu cegieł na jego ścianach, pozostajemy do Twojej dyspozycji.