Częsty niepokój wśród fanów starej cegły budzi biały nalot pojawiający się na ceglanych aranżacjach. Skąd bierze się ów nalot i czy jest groźny dla naszego zdrowia? Czy wykwity solne na płytkach ceglanych są zjawiskiem normalnym? Odpowiadamy!
Nie jest to częste zjawisko, ale jego występowanie z reguły jest pomijane milczeniem. Warto wiedzieć, skąd biorą się wykwity na płytkach ceglanych i jak się ich skutecznie pozbyć nie niszcząc naszej ściennej dekoracji.
Naturalne minerały na cegle
Stara cegła jest w pełni naturalnym produktem, tak samo jak występowanie wykwitów solnych. Powstają, gdy w cegle zachodzą naturalne reakcje chemiczne i pod wpływem wilgoci wydostają się na powierzchnię płytki. Plusem jest to, że wykwity solne są zwykle łatwo rozpuszczalne i bez problemu możemy je usunąć z powierzchni cegły.
Dla odważnych – można sprawdzić smakowo, czy to faktycznie sól ;).
W żaden sposób to zjawisko nie jest szkodliwe dla zdrowia, ale może budzić pewne niepokoje oraz nieco zaburzać efekt wizualny całej aranżacji z cegły. Ważne, aby podczas montażu zastosować produkty dedykowane do starej cegły – zarówno klej jak i fugi. W gruboziarnistej fudze dedykowanej do starej cegły istotnym składnikiem jest tras, który znacząco ogranicza powstawanie wykwitów. Przede wszystkim należy pamiętać o impregnacji – zapobiega ona kruszeniu i pyleniu się cegły, ale również pojawianiu się wykwitów.
Podpowiadamy co zrobić gdy pojawią się wykwity
- Należy oczyścić płytki ceglane suchą szczotką, aby usunąć jak najwięcej wysoleń, resztę usunąć wodą. Poczekać aż wyschnie i zaimpregnować cegłę ponownie.
Jeśli wykwity w dalszym ciągu pojawiają się – można zastosować dedykowane produkty czyszczące do ceglanych kafli.
Warto pamiętać o impregnacji, ale również mieć świadomość, że wykwity solne na ścianie są naturalnym urokiem starej cegły :).